Hakkımızda
Kurumsal
Kadromuz
Bölümler
Programlar
Kütüphane
Yayınlar
 
HABER / ETKİNLİK
Kamuoyuna Duyurulur
Basına ve Kamuoyuna duyurumuzdur:

Yaklaşık bir haftadır Cebeci Yerleşkesinde şiddet tırmandırılmaya çalışılmaktadır. Ara sınavlardan hemen önce başlayan bu süreçte, tüm öğrencilerimizin eğitim ve öğretim hakkını korumak üzere Fakültemiz derhal harekete geçmiştir. Sınavların başladığı 23 Mart Pazartesi günü bu sorunun öğrencilerimizle birlikte çözüme kavuşturulduğu esnada Cebeci Yerleşkesine dışarıdan yönelen fiili saldırılara bir yenisi eklenmiştir. Yerleşke etrafında sürekli bir tehdit hali yaratılmıştır. Dolayısıyla artık birincil kaygımız tüm öğrencilerimizin ve yerleşkedeki herkesin can güvenliğidir. Bu nedenle Akademik Kurulun tavsiyesiyle Dekanlığımız vizeleri erteleme kararı almak zorunda kalmıştır.

Farklı siyasi unsurlarca teşvik edildiği anlaşılan bu şiddet eylemleri sadece Cebeci Yerleşkesini hedef almamaktadır ve Cebeci Yerleşkesiyle sınırlı da kalmamaktadır. Bununla birlikte SBF’nin bu süreçte hedef haline gelmesinin bir tesadüf olmadığına inanıyoruz. Bir süredir öğretim üyelerimizin hedef gösterilmesi ve şiddetin büyük ölçüde Yerleşke unsurlarının dışından gelmesi bunun bir göstergesidir.

Üniversite yerleşkelerinin şiddetin sahnelendiği alanlar haline getirilmesine karşı,

(*) üniversitenin tüm bileşenlerini
(*) üniversite dışı tüm siyasi aktörleri sorumluluk almaya,
(*) ve Yerleşke dışından gelen satırlı-silahlı saldırganları engellemek için gerekli çabayı göstermeyen emniyet birimlerini görevlerini yapmaya davet ediyoruz.

Üniversite yerleşkelerinde baş gösteren şiddet bir kez başladığında önü alınamaz biçimde artma ve yayılma tehlikesi de doğurur. Bir kez daha söylüyoruz ki herkes sorumlu biçimde davranmak zorundadır.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik Kurulu olarak, Kampüs içinden ve dışından gelen her tür şiddete karşı olduğumuzu tüm öğrencilerimize ve kamuoyuna bir kez daha duyurmak ve daha önceki Akademik Kurul kararımızda ifade ettiğimiz ilkelerimizi tekrarlamak istiyoruz:

Eğitim ve öğretim hakkını tüm öğrenciler için korumak bizim görevimizdir. Kimsenin sınavlara girmesi engellenemez.

Yaş, fiziksel engel, siyasi görüş, ırk, etnik kimlik, din, inanç, cinsiyet, cinsel yönelim, vb. temelde hiçbir ayrımcılığa, nefret ve şiddet içeren hiçbir girişime müsamaha göstermeyeceğiz. Ve herkesin ifade özgürlüğünü ve eleştirel düşüncenin varlık koşullarını kararlı biçimde savunmaya devam edeceğiz.

Şiddetin ve baskılamanın olduğu yerde özgür düşüncenin ve dolayısıyla üniversitenin var olamayacağı inancından hareketle, SBF içerisinde olabilecek ya da SBF’ye dışarıdan yöneltilecek her türlü şiddete hep birlikte karşı duracağımızı duyururuz.

A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik KuruluYayın Tarihi: 24 Mart 2015 , Salı
 © 2019, Siyasal Bilgiler Fakültesi